BBC: A mund të ndryshojë lufta në Ukrainë nga zgjedhjet në SHBA?

0 95

Një paralajmërim nga republikanët, se ata mund të zvogëlojnë ndihmën për Ukrainën nëse fitojnë kontrollin e Kongresit ka krijon reagime të shumta, por mund të ndikojë edhe në votime gjatë zgjedhjeve.

Por a do të ndryshonte vërtet diçka? BBC shkruan se Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës, ka publikuar pamje nga arma, e njohur si Sistemi i Raketave të Artilerisë së Lëvizshmërisë së Lartë, ose Himars, që është një nga 18-të që i janë dhënë Ukrainës deri më tani nga SHBA.

Është pjesë e një pakete të madhe ndihme prej 52 miliardë dollarësh (45 miliardë £) që është dy herë më shumë se të gjitha vendet e tjera së bashku.

Ekspertët ushtarakë dhe qeveria ukrainase thonë se kjo mbështetje ka qenë jetike për misionin e tyre.

“Ukrainasit do të ishin pushtuar pa të,” tha Mark Cancian, një ish-kolonel i marinës amerikane dhe ekspert i mbrojtjes në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare.

Por kjo mbështetjeje mund të vihet në dyshim. Disa ligjvënës republikanë kanë vënë në pikëpyetje meritat e saj, ndërsa amerikanët luftojnë me rritjen e faturave.

Ekziston një shqetësim në rritje në Evropë për atë që mund të ndodhë.

“Nëse Amerika tërhiqet, Putini mund të rrëmbejë fitoren,” tha për Washington Post Tobias Ellwood, një deputet i lartë britanik që kryeson komitetin e zgjedhur të mbrojtjes në parlament.

Por zyrtarët ukrainas dhe vëzhguesit me bazë në SHBA thonë se nuk ka gjasa që ndihma të ulet ndjeshëm në afat të shkurtër, pavarësisht nga rezultati i zgjedhjeve të nëntorit.

Duke folur për BBC në Kiev, ministri ukrainas i mbrojtjes Oleksii Reznikov tha se takimet e tij të mëparshme me ligjvënësit amerikanë – ku kanë përfshirë demokratë dhe republikanë – e kanë lënë atë të sigurt.

“Kam marrë shumë sinjale se nuk ka rëndësi se kush do të drejtojë… mbështetja dypartiake për Ukrainën do të vazhdojë. Unë besoj në këtë”, tha ai.

Leave A Reply

Your email address will not be published.