Aleatët perëndimorë në prag të takimit, Zelensky thirrje: Na jepni tanke! Ne po mbrojmë veten

0 54

Presidenti ukrainas Volodymr Zelensky i ka bërë thirrje Gjermanisë që t’i sigurojë tanke.

Kërkesa vjen përpara bisedimeve të krizës të dhjetëra aleatëve perëndimorë në bazën ajrore Ramstein në Gjermaninë jugore.

Shtetet e Bashkuara dhe vendet evropiane i kanë premtuar Kievit më shumë pajisje për të luftuar pushtimin e Rusisë.

Berlini është nën presion në rritje për të lejuar dërgimin e tankeve të tij Leopard 2.

“Nëse keni tanke Leopard, atëherë na jepni ato”, tha Zelensky për televizionin publik gjerman.

“Ne po mbrojmë veten”, tha ai, duke kritikuar qëndrimin hezitues të qeverisë gjermane.

Zyrtarët e mbrojtjes nga më shumë se 50 vende do të takohen në Ramstein, një ditë pasi SHBA dhe disa vende evropiane premtuan më shumë pajisje për të ndihmuar Ukrainën të shmangë çdo ofensivë të mëtejshme ruse.

Mbretëria e Bashkuar gjithashtu ofroi 14 prej tankeve të saj luftarake kohët e fundit, por Kievi dëshiron më shumë.

Si prodhues i tyre, Gjermania duhet të japë lejen e saj përpara se vende të tilla si Polonia apo Finlanda të angazhohen për të dërguar tanket e tyre Leopard.

Megjithatë, zëvendësministri i Jashtëm polak Pawel Jablonski tregoi të premten se Varshava mund ta bëjë këtë gjithsesi.

“Ne do të shohim. Unë mendoj se nëse ka rezistencë të fortë, ne do të jemi gati të ndërmarrim edhe veprime të tilla jo standarde. Por le të mos i paraprijmë faktet”, tha ai.

Leave A Reply

Your email address will not be published.